Прочети в учебника текста на стихотворението, а след това отговори на въпросите и изпълни задачите:
1. Припмни си от издученото в 10. клас кои са основните символични роли, изпълнявани от поета Иван Вазов.
2. Припомни си от изученото в 8. клас какъв е символичният смисъл на планината в митологичните представи на хората?
3. Припомни си изучени през минали години знакови стихотворения като „Отечество любезно, как хубаво си ти“, „Аз съм българче“ и „Де е България“ от Иван Вазов, както и текста на стихотворението „Мила родино“ от Цветан Радославов, днес химн на Република България. Как тези творби изграждат образа на родината като рай и защо?
4. Провери в енциклопедията или в интернет как са протекли животът и служението на св. Иван Рилски. Обърни внимание на поклонението, извършено от цар Петър, който сметнал за нужно лично да отиде при отшелника.
5. Помисли какво означава изразът „чета книгата на природата“. Припомни си от изученото в 9. клас как романтиците виждат ролята на поета.
6. Припомни си от изученото в 8. и 10. клас какво означава думата „епопея“ и какви смисли придобива тя в творчеството на Иван Вазов.
7. В текста на стихотворението думата „дом“ има две значения. От една страна, тя е синоним на отечеството – родната природа като негов изразител. От друга страна думата „дом“ е синоним на сигурно място, убежище, в което човек може да се почувства защитен. В този смисъл това е пространството, възприемано като „човешко“. В стихотворението обаче домът е разположен не в населено място, а сред дивата природа. Попълни таблицата, като в съответната графа нанесеш онези изрази от текста, в които природата изразява идеята за отечеството, от една страна, а от друга – изрази от текста, представящи идеята за защитеното пространство.
Родната природа като синоним на отечеството | Природата като синоним на дома в качеството му на защитено място |
8. В текста на стихотворението природата е показана като извор на живота, от една страна, а от друга – като носител на божествения промисъл, създал космическата хармония, който човекът трябва да се научи да разчита. Попълни таблицата, като в съответната графа нанесеш онези изрази от текста, които изразяват всяка от тези идеи.
Природата като символ на вечния живот | Природата като символ на световната хармония |
9. Макар да рисува подробно и точно пейзажа около Рилския манастир, основното съдържание на стихотворението не се състои в обективно описание, а в представяне на чувствата, размислите и желанията, които природата буди в душата на лирическия герой. Попълни таблицата, като в съответната графа нанесеш образите, които изразяват идеите за успокояващото въздействие на природата; за проникването в световната хармония; за вписването на лирическия герой в тази хармония.
Успокояващо и умиротворяващо въздействие | Способност на човека да разчете „тайните“ на световната хармония | Желание на човека да се впише в световната хармония |
10. Какъв е смисълът, който лирическият герой влага в рефренно повтарящото се възклицание „сега съм у дома“?
11. Проследи развитието на отделните лирически мотиви, изразяващи различни страни на природния закон, от които лирическият герой е запленен.
12. Как е изразено противопоставянето между света на човека и света на природата? Кой от тези два свята е оценен положително?
13. Къде е мястото на лирическия герой в това противопоставяне?
14. Разясни противоречието между обикнатото от Вазов определение на Рила като „пустиня“ (ср. „Великата рилска пустиня“) и опиянението от живота, което тя му внушава.
15. Как лирическият герой описва влиянието, което природата оказва върху неговите чувства, мисли и желания? Свързани ли са те с конкретни факти от неговия живот като поет и общественик, или са универсални?
16. Светът, описан в стихотворението „При Рилския манастир“, достоверен образ на реалния свят ли е, или е по-скоро символично изображение на идеи?
17. Какво означава изразът „сега съм пак поет“ и какви според творбата са задачите на поезията при досега на човека с природата?
18. Как си обясняваш противоречието между подчертано интимните преживявания, които лирическият герой споделя с читателя, и подчертано реторическия начин, по който стихотворението е построено? Как тази реторическа постройка въздейства върху читателя, изразявайки гледната точка на лирическия герой?
19. Проследи развитието на възхвалата в речта на лирическия герой. Как се разгръща аргументацията в защита на издигнатите тези?
20. Много хора споделят, че при контакта си с описания от Вазов пейзаж, спонтанно са изпитвали нужда да изразят възторга си, рецитирайки части от стихотворението „При Рилския манастир“. Как си обясняваш този факт и не влизали той в противоречие с:
а) интимността на нашето лично преживяване;
б) реторическия характер на творбата, което по принцип означава ясно разграничаване на гледните точки между говорещия и неговия слушател?
21. Смяташ ли, че думите на Вазов ти помагат да подредиш и облагородиш чувствата и преживяванията си при досега с природата, или, напротив, смяташ, че контактът между човека и природата не се нуждае от думи?
Други статии:
Предишен
КРАДЕЦЪТ НА ПРАСКОВИ
Следващ